קניה - כל מה שחשוב לדעת

קניה – נעים להכיר

קניה, פנינת טבע יוצאת דופן המהווה יעד אטרקטיבי למטיילים. קניה מציעה את שמורות הטבע והסוואנות הפראיות בין המדהימות ביותר בעולם, בהן אפשר לראות את “חמשת הגדולים” (אריה, נמר, תאו אפריקני, קרנף ופיל) לצד מגוון עצום של בעלי חיים נוספים – יונקים, זוחלים ועופות.
בקניה גם ניתן להתרשם מאורח חיים מסורתי של בני שבט המסאי שמשמרים תרבות עתיקת שנים.
שילוב הנופים המרתקים, המשתנים בין סוואנות עצומות ומרשימות, להר השני בגובהו באפריקה שבראשו קרחון עד, ועד לחופים טרופיים בצבע טורקיז, המגוון האדיר של בעלי החיים הפראיים בלב הטבע, מחזה הנדידה הגדולה של מיליוני העדרים והפסיפס האנושי המרתק של בני תרבויות עתיקות – הוא שהופך את קניה למקום כה מושך ואטרקטיבי לטיול.

היכן ממוקמת קניה?

קניה היא מדינה במזרח אפריקה, הגובלת באתיופיה, בסומליה, בדרום סודאן, בטנזניה, באוגנדה ובאוקיינוס ההודי.
עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר בקניה היא ניירובי. המדינה קרויה על שם הר קניה המצוי בשטחה שגובהו 5,199 מטר, ועליו קרחונים והינו השני בגובהו באפריקה אחרי הר הקילמנג’רו שבטנזניה.
מחוף האוקיינוס ההודי במזרח מתמשכים מישורים עד לרמה המרכזית. הרמה המרכזית חצויה על ידי השבר הסורי אפריקני.
בקניה ישנו שטח משמעותי שמהווה בית גידול לחיות בר. חמשת מיני החיות הגדולות של אפריקה מצויים גם בקניה: האריה, הנמר, התאו האפריקני, הקרנף והפיל (״חמשת הגדולים״). בנוסף, בשמורות השונות של קניה תוכלו לראות גם מגוון אדיר של ציפורים, זברות, ג׳ירפות, גנו, צ׳יטות, צבועים, אנטילופות, נמיות, בבונים, קופים, עופות דורים ועוד מגוון רחב של בעלי חיים. ניתן למצוא גם אוכלוסיות גדולות של חיות בר אחרות בגנים הלאומיים ובשמורות של המדינה.

איך מגיעים לקניה?

קניה היא מדינה במזרח אפריקה, הגובלת באתיופיה, בסומליה, בדרום סודאן, בטנזניה, באוגנדה ובאוקיינוס ההודי.
עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר בקניה היא ניירובי. המדינה קרויה על שם הר קניה המצוי בשטחה שגובהו 5,199 מטר, ועליו קרחונים והינו השני בגובהו באפריקה אחרי הר הקילמנג’רו שבטנזניה.
מחוף האוקיינוס ההודי במזרח מתמשכים מישורים עד לרמה המרכזית. הרמה המרכזית חצויה על ידי השבר הסורי אפריקני.
בקניה ישנו שטח משמעותי שמהווה בית גידול לחיות בר. חמשת מיני החיות הגדולות של אפריקה מצויים גם בקניה: האריה, הנמר, התאו האפריקני, הקרנף והפיל (״חמשת הגדולים״). בנוסף, בשמורות השונות של קניה תוכלו לראות גם מגוון אדיר של ציפורים, זברות, ג׳ירפות, גנו, צ׳יטות, צבועים, אנטילופות, נמיות, בבונים, קופים, עופות דורים ועוד מגוון רחב של בעלי חיים. ניתן למצוא גם אוכלוסיות גדולות של חיות בר אחרות בגנים הלאומיים ובשמורות של המדינה.

איך מגיעים לקניה?
אין טיסות ישירות מישראל לקניה. ניתן להגיע לאדיס אבבה באתיופיה או לאחת ממדינות אפריקה ומשם לקחת טיסת המשך לקניה.
נמל התעופה הבינלאומי ג’וֹמוֹ קֶניָאטַה הוא נמל התעופה של העיר ניירובי ונמל התעופה הבינלאומי הראשי של קניה.
קניה איירווייז Kenya Airways היא חברת התעופה הלאומית של קניה.

איזה אתרים אסור לפספס בקניה


הפארק הלאומי אמבוסלי:
הפארק הלאומי אמבוסלי נודע בעיקר בשל כמות הפילים הבוגרים שבו. מאחר שפילים ממשיכים לגדול כל ימי חייהם, ניתן לראות בפארק זכרי פילים ענקיים עם חטים מרשימים ועדרי פילים גדולים.
כמו כן בשמורה מתגוררים בעלי חיים רבים, כגון: ג’ירפות, צ’יטות, זברות, תאו מים, אנטילופות, היפופוטמים וכן טורפים כאריות וצבועים.
הפארק גם נחשב לאחד המקומות הטובים ביותר בעולם לצפייה בחיות בר עם 400 מינים של עופות כולל עופות מים כמו שקנאים, שלדגים, וכן מיני בעלי חיים נדירים.
ייחודו של הפארק הוא במיקומו – הוא סמוך לגבול עם טנזניה וממנו משתקפת פסגתו המושלגת של הר קילמנג`רו, שהינו ההר הגבוה ביותר באפריקה. הרקע שמספק ההר לטבע הנהדר של הפארק הוא מרהיב.
הפארק הלאומי הינו השני הפופולארי ביותר בקניה לאחר שמורת מאסאי מארה.שטח הפארק הוא כ – 392 קילומטרים רבועים הנפרשים בגבול קניה-טנזניה.
בני-שבט המסאי חיים באזור זה ומלבד הפילים הענקים של אמבוסלי, הם אחד מהסממנים הבולטים בסביבה עם בגדיהם האדומים ועמידתם הייחודית.

שמורות נוספות

שמורת מסאי מארה:
מסאי מארה היא שמורת טבע גדולה השוכנת בדרום – מערב קניה ושטחה הוא כ-1510 קילומטרים רבועים. שמורת מסאי מארה מהווה חלק מאזור הסרנגטי ונחשבת לאחת השמורות המגוונות והמרשימות באפריקה. השמורה מזמנת למטיילים בה הצצה על טבע פראי ובתולי שיד אדם כמעט ולא נגעה בו, כמו גם ההזדמנות לחזות באחת מתופעות הטבע המרהיבות ביותר בעולם – החצייה של נהר המארה (בין טנזניה לקניה) ברגע השיא של הנדידה הגדולה.
מסאי מארה היא שמורה ייחודית מאוד בגלל העובדה שחיים בה יחדיו, מזה מאות שנים, בני שבט המסאי המקומי יחדיו עם בעלי החיים הפראיים. שמה הוא שילוב שמם של שבט המסאי ונהר המארה העובר בשמורה.
השמורה משמשת בית לכמעט 100 סוגים שונים של יונקים, קרוב ל- 400 סוגי ציפורים ועופות שונים. בשמורה גם חיים 5 זכרי צ’יטות אשר מסתובבים וצדים ביחד במהלך השנים האחרונות – מחזה נדיר ביותר!
השמורה מוכרת באוכלוסיית האריות הנמצאים בה בכמות גדולה, היפופוטמים נמצאים גם הם בקבוצות גדולות בסביבות נהר המארה ונהרות קטנים אחרים. בשמורה ישנם עדרי באפלו, תנינים הרובצים בנהר המארה ונהר טאלק, מיליוני גנו, אנטילופות מסוגים שונים, תנים, צבועים, ג’ירפות, נשרים, חסידות והכחל הלילכי – הציפור הרשמית של קניה, כולם חולקים בהרמוניה יחסית את שטחי המחיה עם בני המסאי
בסביבות חודשים יוני ויולי, מדי שנה, בעלי חיים גדולים אלו מהגרים צפונה בחיפושם אחר מקורות מזון ומקומות מרעה, וחוזרים לדרום השמורה בסביבות חודש אוקטובר – “הנדידה הגדולה” של מיליוני פריטים.
בנדידה זו רבים מבעלי החיים מתים, כתוצאה מתשישות, טביעה בעוברם את נהר המארה או טריפה על ידי אריות, ברדלסים ונמרים, או אף תנינים המחכים להם בעוברם את נהר המארה בשחייה. בנוסף לכך, נמצאים במסאי מארה מיני צבאים ואנטילופות שונות, וכן עדרים גדולים של זברות, ג’ירפות ועדרי פילים. השמורה היא גם מוקד מחקר עיקרי להרגלי הצבועים הנקודים ואורחות חייהם.

עוד שמורות

שמורת סמבורו:
שמורת סמבורו שוכנת על גדות נהר אווסו נגירו שבקניה, כ-350 קילומטר מצפון לניירובי ונחשבת לאחת השמורות המרהיבות בצפון קניה.
השמורה מרהיבה ביופייה ומהווה בית גידול למגוון עצום של בעלי חיים ועופות. כמה מן המינים בשמורה נחשבים לייחודיים לאזור. ניתן למצוא בשמורה את כל שלושת החתולים הגדולים, אריה, צ׳יטה ונמר, כמו כן בשמורה ישנם גם פילים, באפלו, אנטילופות, צבאים, זברות, ג’ירפות והיפופוטמים ומעל 350 מיני ציפורים ובעלי כנף. באזור השמורות נמצאים מינים רבים של בעלי חיים נדירים שלא רואים בדרך כלל באזורים אחרים בקניה. ביניהם הזברה צרת הפסים,(Grevy’s Zebra), הג’ירפה המרושתת ( Reticulated Giraffe), הראם החבשי (Beisa Orex) ועוד.
בפארק הלאומי מתגוררים בני שבט הסמבורו. הם נחשבים לאחד השבטים הססגוניים והיפים שבשבטי קניה ומקורבים לאנשי שבט המסאי.
השמורה מחולקת לשלוש שמורות נפרדות:
Buffalo Spring, Samburu Game Reserve, Shaba National Park
השטח הכולל של שלושת השמורות הוא כ-300 קמ”ר.

עוד שמורות מדהימות

אגם נקורו:
אגם נקורו שוכן בשבר הסורי-אפריקאי, כ-120 ק”מ צפונית-מערבית לבירה ניירובי וכשני ק”מ דרומית-מזרחית לעיר הסמוכה נקורו.
אגם זה הוא אחת משמורות הטבע היפות ביותר באפריקה. אגם בעל מים רדודים, המשמש בית לשלל עופות מים ובעיקר ללהקות הפלמינגו המגיעות אל האגם בהמוניהן ויוצרות מעין מרבד ורוד על מימי האגם. אוכלוסיית הפלמינגו עשויה להגיע לכ-1.5 מיליון פרטים, הניזונים מהאצות המשגשגות באגם. באגם נצפו כ-480 מיני עופות.
מצפה לכם חוויה מכל טוב החי והצומח של אפריקה – ניתן לנסוע בין העצים ולחזות מקרוב בהיפופוטמים, קרנפים, אנטילופות, אריות ונמרים, בעדרי הבאפלו ואלפי הציפורים והפלמינגו הפוקדים את האגם. סביב האגם חיים כ-125 פרטים של קרנפים צרי-שפה, כ-200 פרטים של ג’ירף רוטשילד וכן אוכלוסיות גדולות של קובוס המים, צבאים ותאו אפריקני.
כל אלו מתקבצים באגם ובסביבותיו ומספקים שעות של הנאה ותצפיות מרתקות. האגם מוקף בצמחייה עשבונית וביערות הנשלטים על ידי עצי שיטה, ובסביבתו נצפו כ-550 מיני צמחים שונים.
האגם וסביבתו מוכרזים כפארק לאומי מאז שנת 1961, ובשנת 2011 הוכרז כאתר מורשת עולמית המשתרע על-פני שטח של 188 קמ”ר.

קצת על ההיסטוריה של קניה

בקניה התגלו רבים מן המאובנים החשובים ביותר באבולוציה של האדם.
מאובנים אלו כוללים את אחד המועמדים לאב הקדמון המשותף של האדם והשימפנזה – אורורין טוגננסיס, לפני כששה מיליון שנה, וכן סוגי בני אדם קדמוניים שקדמו להומו ספייאנס שאנו מכירים כיום מהתקופה שלפני כשני מיליון עד מיליון שנה. מאובנים של המין האנושי המודרני התגלו בקניה החל מגיל של כ-150 אלף שנים לפני זמננו.
סוחרים ערבים החלו להגיע לחוף הקנייתי סביב המאה הראשונה לספירה. בשל קרבת קניה לחצי האי ערב היא הייתה מקום נוח לקולוניזציה, ויישובים ערביים ופרסיים נוסדו באזור החוף. במשך האלף הראשון לספירה, עמים דוברי בנטו ונילוטית נדדו לאזור, והראשונים מהווים כיום כשלושה רבעים מאוכלוסייתה של קניה.
הפורטוגזים היו האירופים הראשונים שהגיעו לאזור שהוא כיום קניה. מגלה הארצות הפורטוגלי, ואסקו דה גאמה, ביקר במומבסה שעל החוף ב-1498 והחלו לשלוט באיזור.
השלטון הפורטוגזי במזרח אפריקה התמקד ברצועת חוף באזור מומבסה. האזור נכבש בתחילת המאה ה-16, דבר שאפשר לפורטוגזים להשתלט בקלות על האוקיינוס ההודי המערבי, וכך להשתלט על הסחר באזור שהיה בידיים ערביות.
אך ההגמוניה הפורטוגזית לא נמשכה לזמן רב, והתנגדו לה גורמים אירופים – אנגלים והולנדים, וכן מקומיים.

הקולוניזציה הערבית הייתה משמעותית יותר מזו הפורטוגזית. אף שגם הערבים השתלטו רק על אזור החוף, הם הקימו מטעים והגבירו את סחר העבדים, דבר שהביא לחדירה משמעותית יותר לאזור, וכן העבירו את בירת עומאן לזנזיבר ב-1839.

השלטון הערבי על כל הנמלים העיקריים בחוף המזרח-אפריקאי נמשך עד שהבריטים החלו להגביר את השפעתם באזור, תוך ניסיון להפסיק את סחר העבדים.

עד שנות ה-80 של המאה ה-19, הגרמנים והבריטים כבר השתלטו על הנמלים ויצרו קשרי סחר עם מנהיגים מקומיים וקניה הייתה מושבה בריטית.

קניה הפכה למדינה עצמאית בשנת 1963. אולם הנוכחות העומאנית המשיכה להתקיים באזור עד למהפכת 1964. עד היום, קנייתיים ממוצא עומאני הם עשירים יחסית ובעלי השפעה פוליטית באזור החוף של קניה.

כיום, קניה מחולקת לארבעים ושבע נפות הנקראות בסווהילית “וילאיה”. כל אחת מהנפות מנוהלת על ידי מושל ומועצה מקומית שנבחרים בבחירות ישירות.

עוד מידע שימושי

מתי כדאי לבקר בקניה?
החודשים הטובים ביותר:
יוני – אוקטובר, ינואר – פברואר חודשים הכי טובים לטיול בכל הפארקים.
בין החודשים יוני- אוקטובר, זוהי העונה היבשה, סיכוי נמוך מאד למשקעים וגשמים, מזג האוויר נעים ושמשי והשמיים בהירים, קל יותר לצפות בבעלי החיים מאחר והצמחייה דקה יותר ובעלי החיים מתאספים סביב מקורות המים וזהו גם הזמן הטוב ביותר לצפייה בנדידה הגדולה של העדרים. בנוסף ישנם גם פחות יתושים.

חודשים לא מומלצים:
מרץ – מאי – שיא העונה הגשומה. בחודשים אלו ישנם משקעים וגשמים רבים.

מה הפרשי השעות בין קניה לישראל?
אין הפרש זמנים בין שעון ישראל לשעון קניה והשעה זהה לפי שעון קיץ בישראל.

מידע נוסף שיכול לעזור

מהו המטבע בקניה?
המטבע בקנייה נקרא שילינג קנייתי – KES
1 דולר קנייתי = ~ 107.25 שילינג קנייתי

האם צריך ויזה לקניה?
אזרחים ישראלים שמגיעים לקניה נדרשים בויזה בכניסה למדינה. ניתן להסדיר את הויזה בשגרירות קניה בישראל או בשדה התעופה בקניה. ניתן גם להנפיק את הויזה אונליין דרך האינטרנט. עלות הויזה – 50$
כמו כן, חלה חובה על הנכנסים לקניה להציג פנקס חיסונים בינלאומי.
הידעת? 5 עובדות על קניה
קפה הוא אחד מענפי הייצוא הגדולים של קנייה. הקפה הקנייתי איכותי מאד בשל העובדה שגדל באדמה החומצית במרכז קניה, יחד עם המינון המושלם של אור, שמש וגשמים. למרות זאת, באופן מעניין הקנייתים מעדיפים תה העל קפה.
קניה ידועה בזכיותיה האולימפיות בעיקר בריצה למרחקים בינוניים ולמרחקים ארוכים. בין אולימפיאדות הקיץ של 2008, 2012, 2016, קניה זכתה ב- 42 מדליות, כמעט מחצית מכלל המדליות שזכו בהן.
ישנן 68 שפות שונות בקניה! השפה הרשמית היא סווהילית.
קניה מהווה בית לבעל החיים המהיר ביותר – הצ’יטה שמגיעה למהירות של 120 קמ”ש!
ג’מבו (Jambo) היא הברכה הנפוצה ביותר בקניה. אם ברצונך לברך קנייתי מקומי, פשוט תגיד ג’מבו! זו הברכה הנפוצה ביותר ודומה ל”שלום”.

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

Join our newsletter and stay updated!

Leave details
and we will get back to you soon

סוגי חדרים פולר פיונייר

חדר טריפל - 3 משתתפים

מיטת קומותיים ומיטת יחיד

שולחן כתיבה

ארון בגדים ומגירות

כיור בתא

חלון צוהר

שירותים ומקלחת משותפים

 

6990$ למשתתף

חדר טווין - 2 משתתפים

2 מיטות יחיד

ספה

שולחן כתיבה

ארון בגדים ומגירות

כיור בתא

מייבש שיער

חלון צוהר

שירותים ומקלחת משותפים

 7880$ למשתתף

חדר זוגי פרימיום - 2 משתתפים

2 מיטות יחיד

שולחן כתיבה

ארון בגדים ומגירות

חלון 

שירותים ומקלחת פרטיים

 9820$ למשתתף

חדר סוויטה -2 משתתפים

מיטה זוגית

איזור ישיבה מרווח בתא

שולחן כתיבה

ארון בגדים ומגירות

שירותים ומקלחת פרטיים

מייבש שיער

חלונות

 10920$ למשתתף

סוויטת הקפטן - 2 משתתפים

התא הכי גדול ומרווח

מיטה זוגית

סלון ישיבה

שולחן כתיבה

ארון בגדים ומגירות

שירותים ומקלחת פרטיים

מייבש שיער

חלונות

 12900$ למשתתף

 

תא יחיד פרימיום

מיטת קומותיים לשימוש יחיד

שולחן כתיבה 

ספה

מלתחה ומגירות

שירותים ומקלחת פרטיים

מייבש שיער

חלון 

 16700$ לחדר