פנטנאל ברזיל כל מה שחשוב לדעת

פנטנאל– נעים להכיר

פנטנאל בברזיל הוא אזור אדיר מימדים וגם אזור הביצות הגדול בעולם.
זהו חבל ארץ פראי המציע עושר ומגוון עצום של בעלי חיים:
קפיברות (המכרסם הגדול בעולם), זאבים, לוטרות, תניני קיימן, קופי שאגן וקופים ממינים אחרים, איילים, ארמדילים, טפירים דובי נמלים ממספר מינים, חוטמנים ועוד.
בביצות ונהרות הפנטנאל חיים נחשי אנקונדה ענקיים, כמו גם דגי פיראנה המפורסמים בקטלניותם כאשר הם מתקבצים בחבורות, בפנטנאל שפע של עופות מים, עופות דורסים רבים, ציפורי שיר ותוכים רבים, טוקאנים יפהפיים, תוכי אררה היקינטון – התוכי הגדול ביותר בעולם, אורכו עד מטר שלם מראש עד קצה הזנב, ונוצותיו כחולות עם טבעות צהובות סביב העינים והמקור.
השיא בפנטנאל הוא היגואר המלכותי שאם יתמזל מזלכם תזכו לראות אותו! הצפיפות הגבוהה ביותר של יגוארים בעולם נמצאת בצפון הפנטנאל. מה שהופך אותו למקום הטוב ביותר לאתר ולצלם יגוארים.
פנטנאל בהחלט מספק הרפתקה מדהימה לאוהבי בעלי החיים והטבע.

היכן ממוקם פנטנאל?

פנטנאל ממוקמת בברזיל –  המדינה הגדולה בדרום אמריקה מבחינת אוכלוסייה ושטח, השישית בשטחה והשביעית באוכלוסייתה בעולם.

ברזיל למעשה גובלת עם כל מדינות דרום אמריקה, מלבד אקוודור וצ’ילה.

ברזיל היא המדינה המזרחית ביותר ומתפרסת על שטח גדול, בין מרכז היבשת לבין האוקיינוס האטלנטי. שטחה של ברזיל – 8,514,215 קמ”ר – מהווה חלק משמעותי מיבשת דרום אמריקה. 8,456,510 קמ”ר ממנו הם שטחי יבשה ו-55,455 קמ”ר שטחי מים.

אקלים המדינה הוא אקלים טרופי ברובו, אף שישנם אזורים בעלי אקלים ממוזג בדרום המדינה.

נהר האמזונאס זורם בצפון ברזיל ויער הגשם הגדל באגן ההיקוות של הנהר – יער האמזונאס – הוא הגדול בעולם, ומהווה מחצית משטחי יערות הגשם בעולם.

בברזיל קיים עולם חי מגוון ביותר, המרוכז בעיקר באזור יער האמזונאס, שם ניתן לפגוש חלק גדול ממיני בעלי החיים בכדור הארץ, לרבות בעלי חיים רבים שטרם זוהו. מעריכים כי אזור האמזונאס משמש בית לכ-2.5 מיליון זנים של חרקים, עשרות אלפי מיני צמחים וכ-2,000 מיני ציפורים ויונקים.

מה מייחד את פנטנאל?

פנטנאל (Pantanal) שבברזיל, הוא אזור הביצות הגדול בעולם המשתרע באמריקה הדרומית על שטח של כ-250 אלף קמ”ר. בשנת 2000 הכריז אונסק”ו על אזורי הפנטנאל שבברזיל כאתר מורשת עולמית. שמורת הפנטנאל שוכנת מדרום לאגן האמזונס וממזרח לשרשרת הרי האנדים. למעשה זאת דלתה עצומה של נהרות שמוצפת בכל שנה ויוצרת, כאשר היא עולה בכמה מטרים בתקופת הגאות, את אחד מבתי המחייה המרתקים ביותר בעולם לבעלי חיים ולצמחים ייחודיים.
שטח הביצות נפרס על פני אלפי קילומטרים רבועים ונמצא בשטחי המדינות מאטו גרוסו ומאטו גרוסו דו סול אשר בברזיל, וכן חלקים קטנים ממנו נמצאים בבוליביה ובפרגוואי. הערים החשובות בו הן קורומבה וקמפו גרנדה במאטו גרוסו דו סול, וקויאבה במאטו גרוסו. הביצות מוצפות בעיקר על ידי נהר פרגוואי.
חיי הבר בפנטנאל עשירים וכוללים אינספור בעלי חיים שאפשר לחזות בהם בקלות רבה כמו בסוואנות של אפריקה, ובהם יגוארים, קפיברות (המכרסמים הגדולים בעולם), תניני קיימן, איילי ביצות, טפירים, קופי שאגן, אנקונדות צהובות, דובי נמלים שונים, דביבונים, זאבי רעמה, זאבי היער, לוטרות ענק, דגי פיראנה ומינים רבים של ציפורים דוגמת הטוקן.

מתי כדאי לטייל בפנטנאל?

מתי מומלץ לטייל בפנטנאל?
בין החודשים אפריל – אוקטובר – זוהי העונה היבשה, בה כמות משקעים וגשמים נמוכה יחסית והתקופה הטובה ביותר לבקר באזור קויאבה והפנטנאל. במהלך החודשים היבשים, בין אפריל לאוקטובר, יורדים פני המים בנהרות והם נסוגים אט אט מחלקים גדולים של השמורה. בעלי החיים הרבים יוצאים בתקופה זאת ממקומות המסתור שלהם ומתחילים לתור אחר מקווי המים המצטמצמים.
בין החודשים נובמבר – מרץ – זוהי העונה הגשומה, במהלכה גשמים עזים, הטמפרטורות גבוהות והפנטנאל מוצף. הנהרות עולים על גדותיהם ומציפים שטחים עצומים. הצפות אלה נמשכות כמה חודשים.זוהי תקופת הקינון למינים רבים של ציפורים, והתקופה בה יונקים רבים נסוגים ומחפשים מקלט בטרסות הגבוהות של המישורים. ברור שזה לא הזמן האידיאלי לבקר בפנטנאל. ומומלץ להימנע מטיול בחודשים אלו.

איזה אתרים ואטרקציות אסור לפספס בפנטנאל?

פוסאדה פיובל (Pousada Piuval):

זהו אחד המקומות המדהימים והמרשימים ביותר בעולם לצפייה בציפורים. בשל הקרבה למגוון גדול של בתי גידול טבעיים כמו ביצות, נהרות, שטחי מרעה, וצמחיה רבה, באזור ישנן כמויות עצומות של מיני ציפורים כמו: ארת ענק יקינטונית – מין התוכים הגדול בעולם. חסידת ג’בירו הענקית ומיני חסידות נוספים.

פורט ג’ופרה (Porto Jofre):

פורט ג’ופרה נמצאת בתוך מערכת אקולוגית מגוונת והיא צמודה לשטחי מים עם בתי גידול של ביצות עשירות בעופות מים, ציפורים נודדות וחיות בר אחרות.

זהו גם ביתו של היגואר שמתגורר באזור ושוהה שם זמן רב, כך שניתן לצפות בו יחסית מקרוב באמצעות סירת מנוע. באזורים המוגנים העצומים הללו הצפיפות הגבוהה ביותר בעולם של יגוארים הודות לחוסר ציד והימצאות גבוהה מאוד של שניים מהטרף האהוב עליו: תנינים מסוג קיימן וקפיברות.

בנוסף, באזור זה ישנם בעלי חיים רבים נוספים כמו: טפירים, לוטרות הנהר הענקיות, קופי שאגן, אנקונדות, זוחלים נוספים, ואינספור מיני עופות מים וציפורים המרהיבות.

איזה אתרים ואטרקציות אסור לפספס בפנטנאל?

מאטו גרוסו (Mato Grosso):

מאטו גרוסו (בפורטוגזית: Mato Grosso; מילולית: “יער עבות”) היא מדינה בברזיל הממוקמת במערב המדינה על גבול בוליביה.

רוב שטחו של הפנטנאל מצוי בברזיל במדינת מאטו-גרוסו הדרומית (MATO GROSSO DO SUL), ובמדינת מאטו-גרוסו הצפונית יותר.

בתוך מאטו גרוסו ממוקם צ’פאדה דוס גוימאראס, סביבה ייחודית של הרי חול אשר נסחפו ויצרו סביבה מגוונת של צוקים, קניונים, ג’ונגלים ומפלי מים. בזכות סביבה ייחודית זו, התפתחה שם אחת המערכות הביולוגיות העשירות והגדולות ביותר בכל העולם ואחת המערכות האקולוגיות הגדולות בעולם – הפנטנל הביולוגי העשיר.

טפירים ברזילאיים, דובי נמלים, שועלי סרטנים, קיימנים, נצים, ושלדגים, הם רק חלק ממגוון החיות העצום שנמצאות בבית גידול זה.

מה המטבע בברזיל ובפנטנאל?

המטבע בכל ברזיל, כמו כן גם בפנטנאל הוא ריאל ברזילאי (BRL)

1 דולר אמריקני =~ 5.53 BRL

איזה אוכל יש בפנטנאל?

האנשים הפנטאנלים המקומיים – משתמשים המון במרכיבים אזוריים בהכנת המעדנים שלהם במטבח הפאנטנאלי. ניתן למצוא מסעדות עם התמחויות מקומיות.
מספר מנות נפוצות בפאנטנאל:
דגים נפוצים מאד במטבח זה.
Caldo de piranha – מרק פיראנה פיקנטי. פיראנה הוא דג קטן. אין בו הרבה בשר, לכן הסוד לבישול פיראנה הוא שצריך הרבה מהם, שנתפסו טריים.
Moqueca de Pintado- פינטדו הוא אחד ממינים גדולים של שפמנון הגדולים החיים באזור הפנטנאל. השם פינטדו (שפירושו “צבוע”) נובע מהמראה המנומר של שפמנון. ישנם מתכונים רבים ושונים – כולל טיגון עמוק.
קינוחי פנטנאל פופולריים כוללים פורנדו – תערובת של גזע פפאיה (לא הפרי), מיץ קנה סוכר וקוקוס – וגלידה העשויה מבוקאיובה, פרי דקל מקומי.

מידע שימושי נוסף

האם צריך ויזה לפנטנאל?
ישראלים המבקרים בברזיל אינם זקוקים לויזה. יש להציג כרטיס טיסה הלוך ושוב ודרכון בתוקף לשישה חודשים.

מה הפרשי השעות בין ישראל לפנטנאל?
שעון ישראל מקדים את שעון ברזיל ב-6 שעות, כלומר בברזיל 6 שעות אחורה לעומת שעון ישראל בזמן שעון קיץ.


הידעת? 5 עובדות על הפאנטנאל:

בצפון פנטנאל הצפיפות הגבוהה ביותר של יגוארים בעולם. מה שהופך אותו למקום הטוב ביותר לאתר ולצלם יגוארים.
בפנטנאל חיים כ -3,500 מיני צמחים, 656 מיני ציפורים, 325 מיני דגים, 159 יונקים, 53 דו חיים ו -98 זוחלים.
פנטנאל מהווה כ -3% מכל אזורי הביצות הרטובות של העולם.
פנטנאל גדול מ- 29 מדינות בארה”ב ולפחות מתשע מדינות אירופיות.
ממוצע הגשמים השנתי של פנטנאל הוא 1,000-1,400 מ”מ.

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

Join our newsletter and stay updated!

Leave details
and we will get back to you soon

סוגי חדרים פולר פיונייר

חדר טריפל - 3 משתתפים

מיטת קומותיים ומיטת יחיד

שולחן כתיבה

ארון בגדים ומגירות

כיור בתא

חלון צוהר

שירותים ומקלחת משותפים

 

6990$ למשתתף

חדר טווין - 2 משתתפים

2 מיטות יחיד

ספה

שולחן כתיבה

ארון בגדים ומגירות

כיור בתא

מייבש שיער

חלון צוהר

שירותים ומקלחת משותפים

 7880$ למשתתף

חדר זוגי פרימיום - 2 משתתפים

2 מיטות יחיד

שולחן כתיבה

ארון בגדים ומגירות

חלון 

שירותים ומקלחת פרטיים

 9820$ למשתתף

חדר סוויטה -2 משתתפים

מיטה זוגית

איזור ישיבה מרווח בתא

שולחן כתיבה

ארון בגדים ומגירות

שירותים ומקלחת פרטיים

מייבש שיער

חלונות

 10920$ למשתתף

סוויטת הקפטן - 2 משתתפים

התא הכי גדול ומרווח

מיטה זוגית

סלון ישיבה

שולחן כתיבה

ארון בגדים ומגירות

שירותים ומקלחת פרטיים

מייבש שיער

חלונות

 12900$ למשתתף

 

תא יחיד פרימיום

מיטת קומותיים לשימוש יחיד

שולחן כתיבה 

ספה

מלתחה ומגירות

שירותים ומקלחת פרטיים

מייבש שיער

חלון 

 16700$ לחדר